Dnes jsem dostala mailem od jedné zákaznice odkaz na velmi zajímavý článek o účincích pletení.

Napadlo mě zamyslet se nad tím co mám na pletení ráda a proč vlastně pletu…..

Já osobně jsem člověk poměrně akční a kreativní a právě kreativita a neokoukaný,originální výsledek, bylo první, co mě kdysi na pletení zaujalo. V podstatě za celou dobu co pletu, se málokdy nechávám svazovat detailně popisy. Velmi často si věci vymýšlím a nebo popis, často i v průběhu pletení změním. Strašně ráda si při pletení představuji hotový výrobek. Často se mi i stává, že ho doslova vidím i v konkrétní barvě. Slovní popisy, kde se doporučuje například přesně umístit značku za konkrétní oko nebo přesně měnit určité sledy barev, jsou pro mě osobně svazující a pokud podle nějakého z nich pletu tak si pletení jako takové moc neužívám. Ze stejného důvodu nemám ráda ani hromadné projekty, které jsou dnes velmi populární. Samozřejmě chápu, že je spoustu pletařek, které přesně dané návody milují a jsou pro ně inspirativní. Stejně tak se rády kolektivně zapojí do pletení určitého výrobku.

Při pletení si zakládám na dobrém vypracování, střihu i bezchybné kompletaci dílů. Miluji rafinované střihy, které dokáží, ruku v ruce s dobrou volbou materiálu i barvou, podtrhnout na postavě to, co se žádá a naopak „kamuflovat“ co je potřeba :-).

Musím ale přiznat, že mívám i „líná  a ne příliš kreativní období“. To nejraději pletu jen hladké pleteniny a nebráním se ani konkrétní inspiraci popisem :-).

A že při pletení mohu přemýšlet, třídit si myšlenky, relaxovat, odpočívat…To je  příjemný bonus navíc, který mám moc ráda. Pokud mám zrovna období, kdy jsem pracovně vytížená nebo unavená, moje myšlenky příliš rychle a nepokojně těkají, dává mi právě pletení šanci se zklidnit, odpočinou si a snít si…….

Každý jsme jiný a tak si moc ráda přečtu jak to máte s pletením vy :-)………Těším se na vaše příspěvky.

 

Co vy a pletení 🙂 ?…….

11 komentářů u „Co vy a pletení :-) ?…….

 • 2.5.2018 (17:20)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den paní Linerová, s tímto článkem jste mi udělala velkou radost (i když velkou radost mívám pokaždé, když rozbaluji balík od Vás s krásnými klubičky), tak nějak podobně to mám s pletením i já ☺ pletu ráda a relaxuju u toho, přemýšlím, co bylo nebo co bude…. určitě víte, o čem mluvím. Jinak se mi plete v zimě, v létě nebo teď, kdy je všechno krásně jarně rozkvetlé…. s pletením a háčkováním jsem začínala (více méně z nutností) před mnoha a mnoha lety, když jsem měla malé děti a chtěla je mít v pěkné čepici a šále, svetříku ☺ teď už z nutnosti nepletu, ale pro něco originálního a hezkého „štrikuju“ stále ráda.
  Přeju Vám hodně dalších krásných kreativních nápadů i „šťastnou ruku“ při výběru nových, stále krásných, přízí ☺
  A děkuju za vždy perfektní služby, je radost, si u Vás objednávat!!!

 • 3.5.2018 (9:17)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Pěkný a velmi výstižný článek .Pro mne osobně je pletení relax a můj osobní prostor pro klid , ale nesmím párat , protože to jde veškerá pohoda stranou 🙂

 • 3.5.2018 (16:19)
  Trvalý odkaz

  No ano….párání :-). Tam relax končí, to chápu. 🙂

 • 3.5.2018 (16:20)
  Trvalý odkaz

  Moc děkujeme za krásný příspěvek a přejeme hodně inspirace, radosti a ať Vás pletení nepřesává bavit :-).

 • 3.5.2018 (19:14)
  Trvalý odkaz

  Je radost dělat něco co vás baví a proto si už léta pro radost pletu:-). Nejraději jen tak sama to co chci. Přidala jsem se jednou i do pletení společného projektu, KALu. Líbil se mi výsledný výrobek a měla jsem pocit, že bych ho sama nezvládla. Ale nakonec jsem zjistila, že mi tento způsob pletení úplně nevyhovuje a nepřináší mi to pravé pletařské potěšení. Takže dál zase jen ve své pletařské bublině, kde si sním o hezkém výsledku, o tom jak v něm budu okouzlující a jak ho brzy dopletu:-)……Mimochodem, nevím jak ostatní,ale mám slabost mít rozpletených více věcí najednou….Vždy se nadchnu pro něco nového co musím hned zkusit. A to se pak ták špatně dokončuje :-).

 • 4.5.2018 (10:21)
  Trvalý odkaz

  Děkujeme moc za příspěvek. Já osobně si myslím, že KALy jsou dobré pro pletařky, které buď začínají nebo neumí plést samostatně podle popisů a nebo si prostě s něčím neví rady. Pro toho kdo plete samostatně léta to asi nemá ten pravý efekt. Ale třeba se v názoru pletu 🙂 a možná se nám v diskuzi ještě někdo k tomuto tématu vyjádří.
  A několik rozpletených věcí najednou má, alespoń myslím, každá z pletařek :-).

 • 10.5.2018 (9:29)
  Trvalý odkaz

  Dobré dopoledne,
  s úsměvem jsem si četla, jak pletařky prožívají svoji relaxační pletařskou chvilku a hlavně přípravy na ni :-). A zamyslela jsem se, jak to mám já. Vzpomínky mě dovedly do mého pletařského dávnověku, kdy se hodně věcí (od pletení, šití, výroby tašek) dělalo podle návodu z PraŽeny či Dorky, na příze dostupné na trhu a na moje vyvalené oči v roce 1990, kdy jsem viděla nabídku přízi v Hamburku…
  Vše mělo svůj čas a dobu a nyní mám dojem, že je to s nabídkou pletařských věcí hotový ráj – přízemi počínaje a různými udělátky konče :-). Pamatujete, jak jsme si dávaly jako značky kus příze jiné barvy?

  V přízi, která mě zaujme vidím již nějaký konkrétní projekt :-). A když mi ji dovezou, jsem nedočkavá, vyzkoušet, jak se z ní bude plést, jak bude pletenina vypadat a podle toho si upravím původní „střih v hlavě“.
  Před pár měsíci jsem vytáhla na inspiraci právě zmíněnou PraŽenu a zjistila, jak jsem se za ta léta posunula i já o kus dál. Hledala jsem nějaký návod na miminko a hádejte, jak to dopadlo? Z původního modelu vzniklo po menších úpravách (a nyní si vypůjčím hlášku od pana Cimrmana) „zcela jiné stavení“. Zůstal jen vzorek (upravený na kvalitu a sílu mé příze), ale střih a provedení jsem upravila ze zapínání na zádech na zapínání na ramínkách, místo raglánu jsou klasické průramky atd., atd. A zjistila jsem také, že mi popis na přesný počet oček s těmi zarážkami a počítáním nevyhovuje, že si raději vymyslím něco sama…
  Ano, mám hodně projektů, u kterých nemusím tolik myslet, ale i ty se dají různě inovovat, aby to pro mne nebylo stereotypní – ponožky, šály, šálky, čepice. Ty jsou v kategorii cestovní, protože krátké či kruhové jehlice se do batůžku na cestu vždycky nějak vejdou a při práci nemusím nad nimi tolik přemýšlet. Díky tomu mám také paní Dano rozpleteno na více frontách :-).

  Dalo by se napsat ještě mnoho dalších poznatků, ale napíšu to hlavní – přeji nám všem spoustu pohody při relaxačním pletení, hodně veselých oček, málo párání a stále krásný výběr pletařského materiálu v obchůdku paní Linerové!

 • 10.5.2018 (14:29)
  Trvalý odkaz

  Moc děkujeme za krásné a obsáhlé povídání.
  Vzpomínkou na Praktickou ženu a raglán shora, střih dnes opět velmi populární, jste mi připomněla mé dětství a asi 30 svetříků, upletených touto oblíbenou technikou mé maminky:-), které mě dětstvím provázely.Některé z nich dodnes vidím před sebou :-). Ideální střih pokud nechcete sešívat nebo máte omezené množství materiálu a pletete shora do určité délky…..Již méně ideální pro některé typy postav, které v ramennou dokáže nepěkně rozšířit…..I pletení je věda a to nejen o pletení:-).
  A nitky jako značky…to je prostě klasika :-). Cestovní pletení praktikuji také a dost často mám přímo megalomanskou představu co na té cestě všechno stihnu…..nakonec se vracím, zmožena zážitky, pouze s několika novými řadami :-).

 • 25.5.2018 (9:44)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den paní Linerová,
  nedá mi to, abych se i já nezapojila do probíhavší diskuze …
  Pletení je pro mne vášeň, svůj první opravdový svetřík jsem upletla někde ve 4. třídě, dokonce jsem se hlásila i na střední oděvní školu tehdy jedinou v republice se snem zabývat se pletařskou tvorbou. Nicméně osud tomu chtěl jinak, dnes mám docela náročnou práci s lidmi a pletení zůstalo koníčkem. Od té základní školy se střídaly období pletení horečnatého s celkem i dlouhými pauzami, kdy jsem na dráty nesáhla i dva roky. Před nějakou dobou jsem se od známé na Vysočině dozvěděla o Vašem obchůdku a propadla vášni opětovně – takže DÍKY Vám, paní Linerová, chodím k Vám velmi často! Doslova mne zase svrbí prsty, když někde vidím zajímavý vzor, nápad (hodně courám po Pinterestu), úžasná klubíčka. Nerada pletu podle návodu, ten mám spíš jen pro inspiraci, mám ráda nápadité neotřelé střihy, potrpím si na vypracované detaily, ale spíše klasické materiály a konzervativní barvy. Mojí poslední láskou je Louisa Harding a to jak klubíčka, tak modely. A rozpleteno mám pravidelně jen jedno „dílo“ u kterého promýšlím, co bude následovat, užívám si období těšení se na nové, ale i proces vzniku toho stávajícího, do každého nového dílka se snažím propašovat něco, co jsem ještě nezkoušela (např. teď pletení bezešvého kardiganu shora dolů), tahám všude po cestách i skoro hotové svetry, ale díky geniálním šroubovacím jehlicím už aspoň nemusím do vlaku ohýbat dlouhé dráty 🙂
  Pokaždé, když si u Vás objednávám novou várku, říkám si, že mám na dlouho pokoj, ale většinou neodolám déle než dva měsíce, tu poslední jsem odeslala před chvilkou …

 • 25.5.2018 (22:00)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  především velký náš dík Vaší známé z Vysočiny:-). A Vám moc děkujeme za krásný příspěvek a osobně musím napsat,že Vám závidím pevnou vůli doplést vždy jeden model. Moje ruce jsou stále pomalejší než moje nápady na další věci a moje vůle příliš slabá na to,abych si nevyzkoušela nějaké nové klubíčko. Alibisticky to omlouvám tím,že vlastně profesně musím:-).

Komentáře nejsou povoleny.