Dlouho jsem přemýšlela jakým tématem zahájit náš nový blog. Nápadů mám v hlavě celou řadu a pevně doufám, že postupem času se k nim dostaneme. Ale vzhledem k tomu, že se blíží konec roku a ……..“do Vánoc ještě trochu času zbývá“….. , řekla jsem si, že se zaměřím právě na toto období.

Vánoce jsou čas, kdy bychom se měli na chvíli zastavit a užívat si to zvláštní kouzlo, které sebou přináší, dělat radost těm, které máme rádi. A tak mě napadlo co vlastně může potěšit pletařku? Krásná příze,nová sada jehlic, kniha vzorů?…. Co třeba dárek, který vlastnoručně zhotoví a potěší někoho jiného? Nakonec se mi nápad na dárek zalíbil, rozhodla jsem se zahájit nový blog právě takovým malým dárkovým nápadem.

Za dobu svého působení na „pletařském trhu“ jsem upletla poměrně hodně rukaviček a myslím, že mohu v tomto směru nabídnout určité zkušenosti, proto dárkové téma bude tentokrát právě rukavičkové. Dovolím vám tedy předat několik svých postřehů ohledně pletení a výběru materiálu.

Na úvod ale musím napsat, že co se mého pletení týká, jsem absolutní kreativec. Většina toho co pletu je dílem momentálního nápadu. Vlastně pojem „momentální nápad“ není úplně tak přesný, protože velmi často měním nápad během pletení. Takže se nejedná o jeden momentální nápad, ale celou řadu momentálních nápadů …:-). Pokud někdy použiji popis nebo předlohu tak ji často v průběhu pletení změním. Na to co upletu v podstatě neexistují popisy, občas si zapisuji jen základní poznámky. I když mě zákaznice ohledně popisů oslovují, většinou se jich nedočkají, protože mě prostě nebaví je tvořit :-). Snad proto, že se při pletení nerada opakuji. Ovšem plést rukavičky mě z nějakého nepochopitelného důvodu baví pořád dokola. Myslím, že svůj podíl na tom mají barvy, které je dokáží měnit tak, že jsou pokaždé jiné.V případě rukaviček jsem s popisem ale udělala výjimku a to ve chvíli, kdy mě oslovila návrhářka, paní Jaroslava Dovcová a požádala mě o popis do své knihy. Tak vznikly tyto „jarní „rukavičky:

Jarní - zauberball 100 (Schoppel Wolle)

Byly v podstatě několikáté v řadě těch co jsem upletla, ale první, na které jsem musela vytvořit popis. Ten jsem si do té doby obměňovala jen tak v hlavě a opět přizpůsobovala „ svým momentálním nápadům“. Název dostaly podle barevnosti, upletené jsou z materiálu od firmy Schoppel Wolle, Zuaberball 100.

Můj autorský popis na ně i jejich bezprstovou variantu dávám k dispozici k volnému stažení na našem shopu.
Ale přejděme k tomu o čem má tento článek být, nápadu na dárek a jeho realizaci.

Tady je na místě napsat, že rukavičky vyžadují již určité pletařské zkušenosti, zručnost a hlavně trpělivost. Nesmíte podcenit ani pečlivé zapošití příze, což je důležité vždy, ovšem tady obzvlášť, protože každá chyba je vidět. Co se týče pletení samotného, osobně se mi osvědčila sada jehlic dlouhých 20 cm. Existují i sady jehlic s kratší délkou, možná některou vlastníte nebo jste měly možnost ji vyzkoušet. Mně se na kratších jehlicích neplete dobře, špatně se mi při práci drží. Použijte prostě tu sadu či délku, se kterou se vám bude dobře pracovat. I já si prošla obdobím, kdy mi jehlice při pletení jednotlivých rukavičkových prstů překážely :-). Každému z nás vyhovuje něco jiného a není jiná cesta jak to zjistit než to zkoušet a prostě se k tomu „proplést“. Obecně ale platí, že rukavičky by neměly být pletené volně, pokud máte tendenci moc neutahovat, použijte menší jehlice než jsou v popisu uvedené.

Jeřabinkové Jawoll Magic Degradé
Jawoll Magic Degradé

A dostáváme se k vývěru materiálu, který je důležitý pro výsledný efekt. Výběr materiálu nepodceňujte nikdy, na něm je postavený úspěch výsledného výrobku. Nikdy nestačí jen po něčem sáhnout a plést, mělo by to být náležitě promyšlené. Pokud máte jasnou představu jaký vzor by měly rukavičky mít, je třeba tomu výběr materiálu podřídit, můžete se ale nechat také kreativně unášet danou barvou a vzorováním, někdy výsledek dopadne překvapivě dobře. Jsou ale bohužel i situace, kdy je tomu přesně naopak. Z tohoto důvodu jsem také článek doplnila fotografiemi, na kterých je vidět jaký výsledek můžete očekávat.

 

 Jawoll Magic
Jawoll Magic

 

Na většinu rukaviček, které jsem pletla jsem používala tzv. ponožkové příze, tedy materiály o návinu zhruba 410 m/100 g. Rukavičky ale krásně vypadají také z Merina 400 Lace, Mille Colori Baby, novinky Magic Tweed, Botany Lace nebo třeba Darling Rainbow.

Již zmiňované příze Schoppel Wolle, řada Zauberball, mají poměrně dlouhé přechody barev a pokud chcete, aby rukavičky vypadaly hezky, musíte si s materiálem trochu pohrát a přemotávat, odmotávat, ladit barvy…..Materiály této značky jsme měli poměrně dlouhou dobu v nabídce a stále si pohrávám s myšlenkou se k této firmě vrátit, protože nabízí krásnou barevnost a zajímavé nápady. Důvodem našeho tehdejšího přerušení nabídky byly velmi dlouhé čekací lhůty na dodané zboží, díky velkého zájmu o materiály této značky. Pokud si zvolíte na své rukavičky některý z materiálů firmy Schoppel, může výsledek vypadat třeba takhle:

čokoládové - varianta bezprstová
Čokoládové – varianta bezprstová
čokoládové- Zauberball ( Schoppel Wolle)
Čokoládové- Zauberball ( Schoppel Wolle)

 

 

 

zrzečky ( Zauberball- Schoppel Wolle)
Zrzečky ( Zauberball- Schoppel Wolle)

 

Z jednoho 100 g klubíčka upletete rukavičky dvoje, buď variantu s prstíky a nebo delší bezprstové. Pokud použijete příze Schoppel, budou rukavičky naprosto originální a díky dlouhým barevným přechodům této příze každý pár absolutně jiný.

kiwi 1- Crazy Zauberball ( Schoppel Wolle)
Kiwi 1- Crazy Zauberball ( Schoppel Wolle)
kiwi 2 Crazy Zauberball ( Schoppel Wolle)
Kiwi 2 Crazy Zauberball ( Schoppel Wolle)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moc krásně na rukavičkách vzorují příze firmy Lang yarns -Jawoll Magic, Jawoll Magic Degradé….. Barevné přechody jsou tady ideálně dlouhé, můžete tak jednoduše plést, nic nepřemotávat, jen sledovat hru barev.

duhovka- Jawoll Magic (Lang yarns- Tenhel nádhenrý odstín už se bohužel nějakou dobu nedělá)
Duhové- Jawoll Magic
Temné - Jawoll Magic
Temné – Jawoll Magic

 

 

Mlhavé - Jawoll Magic Degradé
Mlhavé – Jawoll Magic Degradé

 

Mille Colori Socks je třeba nepatrně přemotat, má delší barevné úseky:

Varianta bezprstová ze stejného klubíčka
Varianta bezprstová ze stejného klubíčka
Mille Colori Socks
Mille Colori Socks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varianta barev příze Jawoll Magic proložená černými pruhy vytváří na rukavičkách nádherný vzor……

 

 

Duhovky 2 - upletené ze stejného klubíčka jako předchozí, vzor na prstíkách je ale jiný. ( Jawoll Magic)

Jawoll Magic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na rukavičky můžete využít i materiály, které nemají dlouhé přechody, ale vzorují v menších barevných úsecích. Tady je dobré zvažovat barevné varianty přízí, méně je možná v tomto případě více, pokud ovšem rádi nosíte crazy odvážné věci, jděte do barev :-)….

znovu Fabel (Drops)

Fabel (Drops)

r30

 

Využíváte ráda zbytky a vymýšlíte různé barevné kombinace ?…Tady je rozhodně příležitost.

Mix různých zbytků ponožkových přízí.

Při pletení z jemně melírované příze nebo jednobarevného materiálu, můžete použít třeba vzor copů:

příze Atelier Zitron

A pokud máte zrovna den, kdy se nápady jen hrnou, buďte kreativní a ozdobte rukavičky třeba háčkovaným motivkem :-) :r6

r23

 

r22

 

Na úplný závěr ukázka rukaviček z příze Noro ( materiál na ně použitý se nyní již nevyrábí, byl nahrazený jinými kvalitami).Oba páry jsou upletené z jednoho klubíčka, přízi jsem kupovala v USA. Uvádím to proto, že evropský trh často nabízí jiné barevné varianty. Příze Noro nejsou moc pružné, pokud budete plést rukavičky, budou krásně barevné, ale musíte hodně utahovat. Doporučuji spíše bezprstovou variantu, kde nebude tolik vadit, když pletenina mírně povolí. Naopak to dodá výrobku určitý punc ležérnosti, který se k tomuto materiálu bude hodit.r11r9
Doufám, že si v předvánočním čase najdete chvilku na pletení, které někoho může potěšit.

Nezapomínejte ale, že pletení má být především radost a také určitá forma relaxace. Já se toho snažím držet a proto spoustu rukaviček na přiložených fotografiích vznikla na břehu moře…. Když ony se tak krásně vejdou do kufru a lehce složí do plážové tašky :-)….

Uložit

Do Vánoc ještě trochu času zbývá…….

23 komentářů u „Do Vánoc ještě trochu času zbývá…….

 • 3.12.2016 (19:09)
  Trvalý odkaz

  Krásný nápad s blogem a také moc krásné rukavičky. Mám další důvod k přemýšlení, do čeho se pustím 🙂 Přeji hodně úspěchů, klidné svátky a spoustu dalších podobných nápadů.

  Reagovat
 • 3.12.2016 (20:14)
  Trvalý odkaz

  Moc pěkný blog ,úvodní téma krásně hřejivé a hýřící barvami. Zásobu klubíček mám sice na tři životy,ale při mé vášni zkoušet stále něco nového,obvykle mívám trochu výčitky ,když začínám další projekt,zatímco se v koutku choulí ty už rozpletené. Rukavičky v mém podání by praděpodobně dopadly jako siroty a já nosila jednu ruku v kapse,protože bych se k upletení té druhé do páru pravděpodobně neodhodlala. Naštěstí máme ve svém středu rukavičkové a bezprsťákové přebornice u kterých se dají tato malá umělecká dílka získat.
  Jsem ráda,že se Ti daří a pletařský blog je skvělý nápad jak dát svému snažení další rozměr.
  Milá Jano,přeju Tobě i celé Tvojí rodině krásné a pohodové svátky.

  Reagovat
  • 4.12.2016 (11:00)
   Trvalý odkaz

   Já myslím, že touha zkoušet něco nového žene vpřed spoustu lidí a nejen pletařek. Pletení je taky o pevné vůli a trpělivosti, což se projeví i při nekonečné řadě oček na sukni šatů nebo třeba šátku. Já osobně nerada pletu druhý rukáv a proto je už řadu let pletu současně :-). Ale druhá rukavička chce opravdu pevnou vůli , vím o čem mluvím….už druhý rok mi takhle dvě, z různých barev, chybí doplést :-).

   Reagovat
 • 4.12.2016 (13:42)
  Trvalý odkaz

  Také ráda pletu z ponožkových vln. Používám jehlice 2 – 2,25 mm a pletu na kruhových. Rukavice jsem začala v pátek, ještě nevím jestli budou prstové nebo palčáky.
  Nemotinek

  Reagovat
  • 4.12.2016 (15:48)
   Trvalý odkaz

   Přesně tak, na ponožky nebo rukavice, které se musí plést tak, aby pletenina byla hustá a pevná, je třeba mít menší jehlice. Pokud budete plést z ponožkové příze třeba šátek, který má být naopak vzdušný, používá se větší velikost jehlic.
   Ať se Vám Vše rukavičky povedou a dělají radost :-).

   Reagovat
 • 4.12.2016 (15:14)
  Trvalý odkaz

  Paní Linerová, moc hezký blog, krásné a nápadité rukavičky ):
  Snad se časem propracuji k taky takovým.
  S těmi rukávy to dělám taky stejně – pletu oba dva najednou i proto, abych přidávala stejně na rozšíření..

  Ráda zase nakouknu, přeji Vám příjemný adventní čas

  Reagovat
 • 4.12.2016 (18:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, paní Linerová,
  děkuji za super nápad s blogem. A ty rukavice, to je nádhera. Já jsem upletla dvoje prstové, ale chtělo by to více praxe :-). Ty Vaše jsou dokonalé. Také mě docela pobavila představa pletení u moře, já v létě plést nemůžu, protože se mi u toho potí ruce.
  Jinak Vám přeji příjemně strávený adventní čas, nejlépe s pletením.

  Reagovat
  • 4.12.2016 (18:57)
   Trvalý odkaz

   Děkuji moc za příspěvek. Plést u moře a dívat se do vln je úplně super :-D…a ten údiv místních, když se chodí dívat jak vypadají rukavičky, které oni k životu vůbec nepotřebují :-). Ovšem máte pravdu, že to nechce nic rozměrného, slunce přece jen poměrně hřeje:-).

   Reagovat
 • 5.12.2016 (7:30)
  Trvalý odkaz

  Přeji hezký den p. Linerová , blog jsem přečetla okamžitě po jeho zveřejnění a „na jeden zátah“.Je mile sepsaný, poučný i inspirativní.Veliké díky za něj.Přeji pohodový adventní čas.

  Reagovat
 • 6.12.2016 (12:59)
  Trvalý odkaz

  Paní Linerová,jsem Vaší obdivovatelkou a moc jsem se potěšila Vaší “ Pletací kavárnou“.Rukavičky jsou nádherné a popisy perfektní.Moc se těším na další blogy. Děkuji Vám,že nám „pletařkám“ dáváte tolik pohodových chvil a radosti. Zdaví Drahomíra

  Reagovat
 • 6.12.2016 (13:28)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, super nápad tento blog. A když už je to tu, tak toho využiju a zeptám se, nesnáším prstové rukavice, plést je a nosit je, je v nich zima. Ale je fakt, že je pletu, pro kamarádky a kolegyně a je fakt, že ve výsledku z nich mám radost. Ale proč je vlastně nesnáším je to, že jsou pracné, že každý prstík se plete extra a, že těch prstů je nějak moc. A teď když je tu prostor pro komunikaci, tak bych chtěla vědět jestli to jde jinak a nebo jestli to náhodou někdo už nevymyslel.Pak to zapošívání mraků nitek a jde se tomu vyhnout, děs. No ale nakonec po překonání všech těchto ohavných věcí, je výsledek parádní. A vaše rukavice jsou krásný, barvy úžasný a celý to tu máte super. Tak děkuji, že jsem se mohla vypovídat

  Reagovat
  • 6.12.2016 (14:51)
   Trvalý odkaz

   Hezký den, krásně jste popsala klady i zápory :-). Vidím, že „pletařská kavárna“ může fungovat zároveň i jako terapeutické centrum :-). Pokud se pletařkám něco nepovede, mohou se tady z toho prostě vypsat. Ale doufám, že bude i hodně příspěvků, kdy se naopak pletařce něco povede. Aby výsledný dojem nebyl o tom, že pletení je jedna velká deprese :-).
   Nicméně na Vašem příspěvku se mi moc líbí to, že Vás pletení a to i rukaviček, baví. Co se týče pletení jednotlivých prstů a zapošívání, já osobně bohužel jinou techniku neznám, ale třeba se ozve někdo kdo to umí jednodušeji.

   Reagovat
 • 9.12.2016 (15:07)
  Trvalý odkaz

  Milá paní Jano, před chvíli dorazil poslíček s balíčkem. Po rozbalení jsem v něm kromě nádherné příze Lavella našla i překvapení. časopis ne od Ježíška, ale od Vás. Děkuji, krásní a milí lidé jsou pořád mezi námi. Vlna je skutečně nádherná. Neodolala jsem pokušení.Uvařila jsem si kafíčko, zatopila v krbu, pustila muziku, těsto na linecké šupla do lednice, vyhlásila embargo na všechny předvánoční práce (zítra je taky den), popadla jehlice, moji tři bobtailové se mi uložili k nohám a už pletu.
  Dovolím si také přispět něco málo k diskusi o prstových rukavičkách. Přiznám se, dnes už ke každé čepici a všemu tomu,co se nosí na krku dělám i rukavičky. Problém se spoustou nitek jsem vyřešila, zašívám je průběžně během pletení. Očka poslední řady provlékám přízí navlečenou v jehle, po stáhnutí oček hned zapošiji. Při zapošívaní dalšího prstu hned zapošiji nitku mezi prsty. Nakonec vlastně zůstanou jenom poslední dvě nitky a rukavička je hotová.
  Přeji Vám krásné svátky, mnoho spokojených zákaznic a všem vášnivým pletařkám kromě klidu a adventní pohody hodně času na pletení. Ema

  Reagovat
  • 9.12.2016 (16:31)
   Trvalý odkaz

   🙂 Dělat si takové pohodové chvilky je správné.

   S průběžným zapošíváním je to skvělý nápad, nakonec není tolik práce. Mně osobně zapošívání rukaviček tolik nevadí. Oproti upletení jednotlivých prstíků mi to přijde už jen jako chvilička.

   Reagovat
 • 9.12.2016 (20:09)
  Trvalý odkaz

  Diky za tento blog! Mam doma trochu zelenomodre jawoll magic a zkusim ty rukavicky uplest! Pro mne to bude asi trochu vyssi divci- nikdy jsem prstove rukavicky nepletla- musim zakoupit ty trojkove jehlice- ale tesim se, az to zkusim.
  Krasne vanoce a stastny a zdravy novy rok vsem!

  Reagovat
 • 12.12.2016 (14:11)
  Trvalý odkaz

  Své první a zatím poslední prstové rukavice jsem si upletla ještě pod vedením maminky v prvním ročníku střední školy. Tenkrát jsem se zařekla „NIKDY VÍCE!!!“. Pořekadlo „nikdy neříkej nikdy“ se pravděpodobně brzy potvrdí. Již delší dobu se mě myšlenka prstových rukavic drží jako klíště. Sukni a šátek už mám, ale rukavice ze stejného materiálu stále chybí … a materiál na ně v syslí noře stále je …

  Reagovat
  • 12.12.2016 (14:24)
   Trvalý odkaz

   Pokud vás články budou motivovat k tomu překonat svou pomyslnou pletařskou metu, tak budu moc ráda :-).

   Reagovat
   • 20.1.2017 (8:04)
    Trvalý odkaz

    Tak dopletam svoje prvni rukavicky. Uf. Ackoli jsem si myslela, ze mam male ruce, tak ta prvni rukavicka dle navodu byla prilis tesna. Takze druhou rukavicku jsem rozsirovala a prodluzovsla vcetne prstu – jen trochu. Takze ted dpletam treti rukavicku( tu prvni jsem rozparala skoro celou) zbyvaji mi tri psty a zaposit konce. Je to zkouska me trpelivosti. Ale vypadaji hezky. Pleteno z vasi jawoll magic. Diky!

    Reagovat
    • 20.1.2017 (9:32)
     Trvalý odkaz

     Ano, popis je na středně velkou dámskou ruku. Pokud má někdo prsty delší a širší ruku nebo třeba více utahuje tak se musí prstíky prodloužit a rukavička případně rozšířit. Ale jak vidím tak zkouška trpělivosti dopadla dobře a Jawoll Magic je skvělá volba !

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.