Noro….japonský originál mezi přízemi s nevšedním kouzlem barev a struktury materiálu….

 

norozel 1

Na úvod…trochu nostalgická vzpomínka :-)……Materiál s kašmírem, který se již  bohužel nevyrábí, zakoupený kdysi v zahraničí….

noro zel2

Já  sama jsem kouzlu Nora podlehla před více než deseti lety, tehdy jsme s rodinou žili v zahraničí a chodila jsem „okukovat“ tahle zvláštní barevná klubíčka do jedné místní galanterie. Samozřejmě mi to nedalo a jedno klubíčko jsem vyzkoušela. Upletla jsem tehdy čepici a to doslova na jeden „zátah“, protože jsem prostě nemohla přestat :-)…..Další pokus byl odvážnější a koupila jsem si materiál na vestičku. Tam ale následovalo malé rozčarování, protože jedna z barev mi do úpletu  a jeho barevného ladění nezapadala a působila na mě rušivě……Nakonec jsem ji prostě a jednoduše  z klubíček vystřihla.

V této souvislosti ale musím napsat, že jsem člověk, kterému musí barvy absolutně ladit. Často vybírám odstíny pro plánovaný nákup oblečení nebo zařízení bytu doslova hodiny…..neustále přemýšlím, ladím si barvy a odstíny v hlavě, kombinuji, vymýšlím varianty,……:-) . A vzhledem k tomu, že tvůrce Nora kombinuje barvy opravdu neobvykle, kdo má podobný problém s barvami jako já, musí udělat ústupky….. Protože Noro vidí barvy úplně jinak….Neobvykle, neokoukaně a v tom je jeho kouzlo. Pokud se necháte tímto laděním barev okouzlit, pochopíte v čem je neobvyklost této značky, troufám si říct, že podlehnete jednou pro vždy. I ze mně se tak postupem doby stal v podstatě „norofil :-)“

noro čepice

                                       Ukázka čepice z 50 g Silk Garden, barva 400

Krásu materiálů této firmy podtrhuje i struktura přízí, která má charakter ruční výroby. Jestliže máte rádi hladké příze, úplety, kde je očko jako očko, nadšenec Nora se z vás asi nestane. Na své si tady naopak přijdou milovníci originality, nepravidelné struktury materiálů a ručních přízí. Prostě všichni, kteří chtějí mít ve svém šatníku neopakovatelný originál.

noro duha 3

Můj poslední přírůstek – Silk Garden , odstín 211, spotřeba 350 g

Tento střih mám moc ráda, je na bocích projmutý a díky tomu, že nemá zapínání je možné ho nosit s páskem, spínadlem nebo jako bolerko….Lem můžete přeložit přes sebe nebo ohrnout jako šálový límec.

noro duha2

 

Pokud se rozhodnete koupit Noro poprvé, doporučuji prohlédnout si, třeba na internetu, inspiraci v podobě modelů, abyste měli představu jak materiál vypadá v pletenině. A také na poprvé volit spíše jednoduchý úplet s nějakým zajímavým střihem. V neposlední řadě mít odvahu jít do barevných kombinací. Já osobně mám ráda třeba kabátky a vrchní svetříky. Vybírám vždy jednoduchý střih, který se dá kombinovat v různých stylech, na sportovně i elegantně laděných modelech. Vždy je dobré si model předem dobře promyslet a využít buď vzorování příze v různých směrech pletení a nebo naopak podtrhnout barevnost výrobkem stylově jednoduchým.

Zajímavý efekt docílíte i střídáním barevné varianty Noro s nějakou jednobarevnou přízí, materiál bude v pletenině  postupně vzorovat, přechod barev v tomto případě nebude tak výrazný.

noro nákrčník

                               Silk Garden + Gamma (Lang yarns) – spotřeba 1 klubíčko každé příze.

Dodnes se Noro vyrábí podle starých technologií, v dílnách, kde nenajdete moderní průmyslové stroje. Barvy se vyrobí pouze v omezeném množství a pokud se vyprodají, například díky uvedení v časopise na modelu, který se líbí, čeká se na novou partii třeba celou sezónu.

Na evropský trh tyto materiály dováží výhradně firma Designer yarns, pro Evropu se vyrábí jiné druhy přízí a nebo i jiné odstíny než třeba pro trh americký . Hledáte li svou inspiraci třeba na ravelry, často se stane, že některá barva prostě na evropském trhu k dispozici není.

Osobně  jsem si v poslední době  z nabídky Nora oblíbila řadu Silk Garden, která je materiálově i barevně velmi zdařilá. Je to v posledních letech i stálice v produkci této značky.

V této chvíli je na evropském trhu v nabídce, kromě barevné Silk Garden i její slabší varianta Silk Garden Lite a dále jednobarevné verze Silk Garden Solo a Silk Garden Sock. U všech těchto materiálů se v nové sezóně dočkáme nových barev. Asi před dvěma lety se dodávala i slabší verze, Silk Garden 4 ply, vhodná třeba na šátky, tenké svetříky nebo jiné doplňky. Pokud tento materiál objevíte ještě  v nějakém popisu, dá se případně stále koupit na některých zahraničních shopech nebo e-bay, kde je zpravidla nabízena na výprodejovou cenu. Objednat u výrobce se již bohužel nedá.

V loňské sezóně byla uvedena na trh barevně umírněnější novinka Tennen. Krásný materiál s úžasnou strukturou, pro všechny, kdo nechtějí vyloženě výrazně barevné kombinace, mohu tuto přízi rozhodně doporučit. Velmi zajímavá je i odlehčená varianta s bavlnou, Mirai. Má jemnější barevné přechody než třeba Silk Garden.

O zařazení Nora na náš shop jsme se snažili poměrně dlouho, tento krok se nám povedl až v loňské sezóně. Naši podmínkou byla spolupráce pouze s evropským dodavatelem, abychom mohli, společně s Norem, zákazníkům nabídnout všechny dostupné možnosti a také  i další značky, které Designer yarns zastupuje. V naší  nabídce se tak objevili i příze značek Debbie Bliss, Louisa Harding, Lotus….. Araucania.

tayio

Taiyo – silnější varianta, která se dnes na evropský trh již nedodává, směs bavlny, hedvábí, vlny a polyamidu. Tuto přízi bychom v březnu měli naskladnit v její tenčí variantě Taiyo 4 ply.

 

 

 

A protože dnešní téma pletařské kavárny je tetokrát bez obvyklého bonusového popisu, rozhodla jsem se, že bonus bude tentokrát  jiný a to  soutěžní. Vyhlašuji tedy soutěž  na téma „Můj výrobek z přízí Designer yarns“.

Až do 15.3.2017 můžete posílat své fotografie výrobků z přízí Designer Yarns. Vaše fotografie budeme na tomto blogu postupně zveřejňovat, samozřejmě podmínkou účasti v soutěži je to, že příze byla zakoupena na našem shopu. Další podmínkou je fotografie dobré kvality.  U výrobku uveďte vždy název příze, číslo odstínu a spotřebu. Fotografie zasílejte na mailovou adresu : obchod@prize-linja.cz

Ze zaslaných výrobků vylosujeme jednu vítězku, která získá kupon na odběr některé příze ze skladové nabídky značek Designer yarns z našeho shopu a to ve výši 1000 Kč.

 

A věřte, že bude z čeho vybírat. V minulém týdnu jsme absolvovali schůzku se zástupcem Designer yarns a vybírali ze spousty krásných barev nové sezóny….. Do našeho skladu míří zásilka s novými barvami Pittury od Louisa Harding, nádhernou novinkou Mazzo, téže značky a během března bychom měli naskladnit také větší množství Nora a doplnit i příze z nabídky Lotus a Debbie Bliss.

Samozřejmě v diskuzi  tady na blogu uvítám i vaše názory a zkušenosti s Norem, budu ráda za jakékoliv postřehy při výběru barev, pletení, nápady, náměty……Případně i zkušenosti ohledně dalších značek nabízených Designer Yarns.

Noro a já

11 komentářů u „Noro a já

 • 13.2.2017 (9:16)
  Trvalý odkaz

  Zrovna dopletam svetrik z Fine donegal od Debbie Bliss, odstin Wisteria od vas. Tak premyslim, ze ho nafotim. Uvidim. Diky za dalsi prispevek do blogu a uz se tesim na dalsi vlnene laskominy na jaro.

 • 13.2.2017 (10:34)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, určitě pošlete ať májí ostatní pletařky inspiraci :-).

 • 13.2.2017 (10:56)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, děkuji za krásné inspirace od Nora. Zakoupila jsem od Vás nejprve jeden z odstínu od Nora Silk Garden, barevná kombinace se mi tak zalíbila, že jsem neodolala a koupila další odstín. Hezky se z této příze plete, docela rychle to přibývá, prolínání barev úžasné, při delším pletení se tak rychle neokouká. Objednala jsem si i přízi Tennen. Je to trochu ostřejší struktura příze, co se mě týče na holé tělo ne, ale ona je silnější takže jako kabátek bude pěkná, tak trochu natur vzhled. Musím říct, že příze od Nora jsou přesně tak jak jste psala, nezaměnitelné, ale každému nemusí sedět. Za mě určitě ano, už se těším až svetr dopletu a už přemýšlím o dalším odstínu a střihu. Inspiraci hledám všude, na ulicích, v mediích, v časopisech apod. Někde něco uvidím a přemýšlím jak to udělat z té či oné příze, ale takto postižených je nás asi víc. Na pletení jsem přímo závislá a ráda zkouším nové materiály a nové modely. Snad se mi podaří doplést aspoň jeden, abych mohla přispět fotografií.

 • 13.2.2017 (11:37)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  děkuji za příspěvek a Vaši zkušenost. Ano, některé kvality Noro se, díky struktuře nebo složení zdají drsnější. Minulý týden jsme se na setkání se zástupcem Designer yarns dozvěděla, že po přežehlení- lehkém napaření, vlákno změkne. I to je pro mě nová a zajímavá informace. Je ale pravda, že Tennen je jednoznačně kabátková příze, na svetřík přímo na tělo bych ji asi také nepoužila. Co se pletení týče, je to přesně jak píšete, jde to rychle, protože člověka baví sledovat jak běží barvy a já se vždy těším na tu další. Za sebe musím říct, že v pletenině jsem z barev často ještě víc nadšená než na klubíčku, až tam se krásně projeví barevnost.

 • 13.2.2017 (12:32)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  příze Noro je opravdu velmi zajímavá. Dlouho jsem otálela s její koupí, protože kdysi jsem ji držela v ruce a opravdu „kousala“, takže jsem ji zavrhla. Po čase jsem jí dala šanci, protože strukturově se mi líbila a koupila ve výprodeji zbytek na vestičku. Teď pletu svetřík a musím říci, že první klubíčko bylo opravdu dobrodružství. Pletla jsem, pletla, jen abych viděla, jak budou barvy navazovat. Jsem nadšená. Uvidíme jestli to do 15. 3. stihnu, když ne, pošlu foto později.
  Hezký den Dáša Formánková

 • 13.2.2017 (14:53)
  Trvalý odkaz

  Přeji hezký den, NORO = BAREVNÉ OKOUZLENÍ. Projmutý,kruhový kardigan ,ze Silk Garden je jedním slovem…dokonalý.Děkuji za další, milé počtení a pokoukání, p. Linerová.

 • 13.2.2017 (17:14)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  ony mají příze Noro takovou hrubší strukturu, charakteristickou pro ruční výrobu. Může se už na klubku zdát, že jsou kousavé. Ale v pletenině je to potom jiné. Ovšem jsou kvality, které opravdu kousavé jsou, právě proto jsem dělala při výběru na shop selekci a tyto kvality nezařadila. Ovšem ta struktura a barevné ladění je neopakovatelné. Mnoho výrobců se snaží barvy napodobit, ale Noro je prostě jiné :-).
  Proto mám také ráda řadu Silk Garden, je příjemná na omak i v pletenině.

 • 13.2.2017 (17:16)
  Trvalý odkaz

  Hezký den,
  původně jsem měla vybranou jinou barvu a nakonec zkusila tuhle a musím říct, že jsem z ní nadšená. Nosím ho před pouzdrové šaty, ke koženým kalhotám nebo kožené sukni,……variant je spoustu a pokaždé zaujme :-).

 • 14.2.2017 (12:51)
  Trvalý odkaz

  Už jsem dlouho nikde nesoutěžila. Ale před měsícem jsem, rekonstrukci navzdory, dopletla kabát z Fine Donegalu a musím říct, že k nadšení mi stačil sám proces 😀 Takže musím najít časoprostor na pořízení fotek a hurá do toho

 • 14.2.2017 (12:54)
  Trvalý odkaz

  Tak to už se moc těšíme :-). Kabát z této příze bude určitě zajímavý.

 • 28.7.2023 (4:03)
  Trvalý odkaz

  5 mg Tablet Pink, ovaloid with beveled edge, debossed NVR on one side and HIL on the other side achat levitra en europe Lower right, a key complex that regulates invadopodia through SRC Arg and SRC Tsk5 axes N WASp, Arp2 3, cortactin and control actin polymerization input in invadopodia

Komentáře nejsou povoleny.