V době, kdy se moje podnikání začalo intenzivně  rozvíjet, jsem najednou zjistila, že pokud se chci naplno věnovat obchodu, času na pletení mám méně a méně. Nechtěla jsem se ale vzdát pletení úplně a tak se ze mě stala “ králova  malých projektů“ :-). Přesně tak nazvala mé pletení jedna kamarádka. Rukavice, čepice, šály, nákrčníky, sem tam nějaký šátek….to byl můj pletařský svět. Tímto způsobem jsem si i testovala nové materiály dodavatelů, abych se mohla rozhodnout co zařadit do nabídky a co naopak ne a hlavně uměla poradit zákaznicím s kombinacemi a zpracováním materiálu. Malé „projekty“ mě začaly bavit, krásně se u nich totiž relaxuje a navíc je to  záležitost nesmírně kreativní. Za devět let, kdy se klubíčky profesně zabývám, jsem upletla  a také prodala doslova stovky doplňků. Aby mě práce bavila, vymýšlela jsem si vlastní střihy a jejich obměny. Jsem typ, kterého doslova ničí plést třeba neustále jeden typ čepice.  Pro mě by takové pletení ztratilo to, co na něm mám ráda a to je kreativita a již zmíněná relaxace.

A protože venku chumelí o sto šest a zima, kterou nám příroda v minulých letech trochu upírala, je tady, dnešní téma pletařské kavárny bude čepicové. Zaměříme se dnes  na čepice klasické, módní spadlého tvaru a čepice s bambulí.

V minulém tématu věnovaném mužům jsem zveřejnila popis na spadlou čapku. Naprosto stejný popis se dá použít i na čapku dámskou. Chce to jen vdechnout jí trochu ženskosti v podobě zajímavých barev nebo obměny vzoru. Na začátku práce můžete přidat třeba i několik řad lemu pleteného hladce.

spadla9 spadla10

Merino 70

Vsadit na kvalitní materiál, který bude držet tvar se v tomto případě rozhodně vyplatí. Mně osobně se osvědčilo například Merino 70 od firmy Lang, které má malý podíl elité, to zaručuje pružnost a čapky jsou krásně pevné, pružné a dobře drží tvar. K merinům ještě jedna malá osobní rada. Materiály bývají často „klouzavé“, je třeba velmi dobře zapošívat konce, aby se Vám zapošití po vyprání neuvolnilo, můžete zapošití ještě navíc zajistit šicím hedvábím. Na pletení merina si dobře zvolte jehlice, pokud budete plést volně, na větší jehlici než je potřeba, úplet se Vám bude vytahovat.

Popis na tuto čapku lze použít i na vzorované příze, výsledek může vypadat například takto:

 

kolaz-street

ručně předená a barevná příze

 

Pokud se rozhodne pro čapku barevnou, spadlé čapky vypadají  také dobře třeba z Aztecy nebo West. Variantu základního popisu si můžete obměňovat třeba změnou vzoru. Čapku lze doplnit šálou nebo nákrčníkem. Na takový komplet budete potřebovat cca 200- 250 g materiálu.

souprava-azteca

Azteca – základní popis na čapku Unisex s vyšším hladce pleteným lemem

souprava-azteca2

Azteca – základní popis na čapku Unisex s obměnou vzoru

souprava-west

West – základní popis na čapku Unisex, doplněný o hladce pletený lem

 

Další popis je na čapku barevnou, v ležérním stylu. Materiál Oxford už se bohužel nevyrábí, ale můžete použít třeba jednobarevný tweed , například Merino Tweed  nebo krásnou Mille Colori od firmy Lang yarns.

spadle-capky-oxford

Využití základního popisu s obměnou vzoru na dalších čapkách:

spadla7

ponožková příze + Suri Alpaka

spadla-rucni

ručně barvená a předená příze

 

Mille Colori je na čapky úžasná, na klasickou čapku Vám bude stačit jedno klubíčko. Nemusíte plést žádný složitý vzor, nádherné barvy, které příze má, pracují za vás. Čapku můžete doplnit třeba zajímavou duo šálou ( viz. obrázek níže). Upletla jsem dvě užší šálky, z nichž je jedna z Mille Colori, druhá z jednobarevného materiálu. Šálky lze libovolně měnit, kombinovat, nosit společně nebo odděleně.

souprava-mille-colori

Mille Colori + jednobarevné Merino 120
Nyní je na trhu nově varianta Mille Collori 200 g, klubíčko je určené na čapku, nákrčník a pokud budete úsporní:-), zvládnete i jednoduché návleky na ruce.

Ještě jedna moje zkušenost ohledně čapek pletených z pruhujících nebo jinak vzorujících materiálů. I tady je třeba dobře vybírat, aby výsledek byl hezký. Často jsem si myslela, že to bude ono….a bohužel nebylo :-). Následovalo párání……….a párání…… Ne každý materiál na čapce vypadá dobře. Efektní příze, krásná na klubíčku, někdy zklame a naopak  z něčeho na první pohled méně nápadného, je často excelentní doplněk. To, co na fotkách vidíte jako výsledek, někdy nevzniklo na první pokus, měnila jsem vzor nebo klubíčko po několika páráních úplně odložila, protože se momentálně prostě nedostavil ten správný nápad :-).

U klasické čapky si můžete  pohrát třeba s variantami lemu, místo pružného použít jako lem ruličku. Při pletení ruličky začnu plést hladkým lícových žerzejem a pletu 10-12 řad, následně pokračuji dle popisu čepice. Takový ruličkový lem se dá uplést i z odlišné, barevně ladící, příze. Čapky mají potom tak trochu tvar kloboučku. Pokud se to hodí, lze čepičku doplnit i háčkovanou nebo pletenou květinou. Většinou  na květinu našívám malý zapínací špendlík, aby byla možnost variability.

rulicky

 

Samostatnou kategorií jsou čapky s bambulí, pro ně jsem si vymyslela základní popis, který jsem nazvala „Zima v krajkách„.

zima-v-krajkach-kolaz

Tento popis byl vytvořený v době, kdy se začaly nosit krásné kožešinové bambule, čapka tak byla doplněna touto bambulí. Ovšem základní popis lze použít na čapky opět s různými variantami vzoru nebo třeba jen hladce pletené, můžete plést z různě barevných přízí nebo přízí  vzorujících a čapku doplnit klasickou bambulí nebo bambuli úplně vynechat.

Možné varianty v podobě klasických čapek:

kolaz-klasika

Pokud si základní část čapky „prodloužíte“ o několik řad, budete mít módní, ležérní čapku.

spadla-capka-bambule

ručně předená příze

spadla-s-bambuli

Merino 70 + ručně předená příze

 

Čapka je rychle hotová, letošní sníh určitě ještě stihnete a stanete se tak  „královnou svých malých projektů“ :-).

 

P.S. A na konec ještě jeden bonusový popis na spadlou čapku s nákrčníkem.

 

 

 

 

V království malých projektů

12 komentářů u „V království malých projektů

 • 8.1.2017 (19:20)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer paní Linerová,
  děkuji moc za inspirativní článek, musím takový projekt zažít, máte to tak skvěle propracované.

 • 8.1.2017 (19:49)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer p. Linerová, jak já Vám rozumím, jsem také královna malých projektů. 🙂 Na ty velké projekty, ze stejných důvodů, také již nemám čas. Díky za inspiraci a palec nahoru, za opět skvěle napsaný blog.

 • 8.1.2017 (20:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer, děkuji za příspěvěk. Vzhůru do pletení, dokud nám padá sníh :-).

 • 8.1.2017 (20:55)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer,
  já stále pevně věžím, že se opět k velkým projektům vrátím. Zapracovala jsem na sobě , přeorganizovala a zhodnotila potřebnost některých aktivit a rozhodla se věnovat pouze shopu a novému blogu…..a snad také „velkým“ pletařským projektům :-). Na začátek jsem si upletla další svetřík z Nora , ale na toto téma někdy příště :-).

 • 9.1.2017 (9:08)
  Trvalý odkaz

  Dobré ráno paní Linerová,Vaše tema mne doslova nakoplo-jsem v pletení nezkušená,ale díky Vám,velmi nadšená-mám nakoupeno spoustu nádherných Vašich přízí,v hlavě spoustu nápadu,ale..pár pokusů vyšlo,více ne a já ztratila to počáteční nadšení..teď-po přečtení Vašeho nádherně psaného článku-se mi vrátila energie a chuť tvořit…díky za to,že jste a dáváte naději a chuť něco tvořit i nám,co nás počáteční neůspěchy od lecčeho odradilyděkuji

 • 9.1.2017 (9:31)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  já myslím, že každá pletařka má za sebou úspěchy i neúspěchy. I já mám období tzv.“popelnicových projektů“, jak to nazývá můj manžel :-D.Což znamená, že ani nepářu, ale rovnou vyhazuji…..:-). Někdy prostě není ta správná inspirace a doba, ale ona se zase dostaví :-).

 • 11.1.2017 (12:18)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, taky jsem pár výtvorů vyhodila a hodně těch „starých přízí“ rozdala, jak říká můj manžel mohla bych si otevřít galanterii. Víte, ono se dřív pletlo trochu jinak. Pamatuji si, že asi před 20 lety,když byli děti malé, jsem pletla převážně z akrylových přízí a hotový výtvor nedržel tvar a vypadalo to všelijak.
  Dnes je pletená móda jinde, máme možnost plést z krásných kvalitních přízí a modely které nám představují tyto značky jsou krásné. Děkuji za tento blog, kde nám nabízíte hezké inspirace a vaši osobní zkušenost i názory a postřehy ostatních pletařek. Palec nahoru.

 • 11.1.2017 (18:55)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  i já si prošla pletením v dobách minulých……často si vzpomenu na Maharu, mohér, který byl nedostatkový, kousavý, ale přesto jsem si z něj upletla krásnou vestu a prostě hrdinně to kousání vydržela :-). Přesto ta doba byla nesmírně kreativní, na příze se navlékaly korálky, flitříky, na úplet našívaly aplikace ze saténu, krajek, knoflíčků, páralo se staré, vymýšlelo nové, barvilo se…..:-)
  Máte pravdu, že dnes se plete jinak, dodavatelé nás inspirují svými modely.a navíc pletařky více zvažují jaký materiál na co použít. To je samozřejmě dobře, protože i krásná příze, použitá na nevhodný model, nevhodného střihu a vzoru, prostě nemusí dopadnou podle očekávání. Určitě se časem dostaneme i k tématu výběru materiálů.

 • 17.1.2017 (10:31)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, p. Linerová neuvažujete dát jako další některé téma, šátky, šálky, plédy? Docela bych uvítala Vaši osobní zkušenost v pletení s touto tematikou, určitě jste jich také pár upletla. Děkuji.

 • 18.1.2017 (19:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer, paní Linerová,
  Vaše čepice jsou opět nádherné. Čepici dolů :-). A ohledně malých projektů, já mám panenku, a když se mi nechce plést něco velkého nebo složitého, tak jí pletu šaty. Už jich má plnou velkou tašku. Vím, že je to k ničemu (nemán žádné malé dítě), ale baví mě to. No prostě každý má nějakou tu malou úchylku 🙂

 • 18.1.2017 (20:04)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer,
  takové „malé úchylky“ jaké popisujete jsou fain, protože dělají radost 🙂 a to je na tom to nejdůležitější.

Komentáře nejsou povoleny.