Po delší odmlce, způsobené bohužel mým velkým pracovním vytížením, kdy mám sice témat na články plnou hlavu, ale mé ruce nestíhají vedle provozu e shopu, plést a připravovat náměty, mě přece jen dostihlo s inspirací léto a příchod prázdnin a  dovolených.

Léto miluji, je to pro mě období, kdy si večer strašně ráda sednu na zahradu a beru do ruky pletení. Nevím jak to máte vy, ale já si pletení v posledních letech beru sebou i na dovolenou, protože u něj skvěle relaxuji. Většinou musím přemýšlet nad tím, aby nezabralo v kufru moc místa a nezpůsobilo nežádoucí nadváhu zavazadla. Volím proto lehká a malá klubíčka a lehké a malé projekty :-). Při letním lenošení se mi nechce nikdy plést složité vzory a velké věci.

V minulosti u mě vedly rukavičky, nejednou jsem vzbudila zájem domorodců, kteří se chodili dívat na podivně špendlíčky ozdobenou pleteninu a 5 tenoučkých jehlic a kroutili hlavou nad tím, že v Česku lidé tohle v zimě potřebují :-).

Na poslední dovolenou jsem si vezla materiál na šátek, potřebovala jsem si otestovat klubíčka od jednoho z dodavatelů, dělám to tak běžně. Nerada nabízím materiál, o kterém nevím jak se chová v úpletu a nebo po vyprání.  A protože šátky, plédy a štoly jsou v poslední době navíc trend a je to i velmi pěkný dárek, kterým může pletařka obdarovat někoho blízkého, bude dnešní téma věnováno právě jim.

Trh nabízí spoustu krásných materiálů, které k pletení šátků doslova vybízejí. Musím tady napsat, že osobně mě oslovují spíše plédy a štoly v úplně jednoduché variantě. Takový jednoduchý  pléd dokáže krásně podtrhnout krásný materiál. A já jsem navíc  člověk posedlý tím, že oblečení mi musí ladit, důležitá je pro mě i jeho variabilita a vzájemná kombinovatelnost. Proto mám spoustu doplňků, které nosím k různým stylům oblečení.  Šátky se složitými vzory, pestrými barvami mě osobně spíše v tomto směru v ladění omezují. Ale nechci tím rozhodně napsat, že nedoporučuji takové plést :-), každý to máme jinak. Oblékáme se jinak, jinak ladíme doplňky a to co mně vadí, jiného nadchne.

A právě to je , mimo spousty dalších věcí , i to, co mě na pletení baví. Kreativita, nepřeberné množství kombinací, barev, vzorů ….To, že každá z nás i podle stejného popisu uplete a nakombinuje výrobek jinak. Pletení není prostě nuda.

 

Dnes mám ale pro Vás několik typů a popisů na šátky, plédy a štoly tak, jak je mám ráda já. Pro někoho možná budou málo barevné, málo vzorované,…ale takové je prostě moje já :-).

 

Poměrně krátkou dobu máme na shopu v nabídce příze Manos del Uruguay, nesmírně mě oslovila jejich barevnost i materiálové provedení. Samozřejmě mi to nedalo a musela jsem příze  vyzkoušet. Už na začátku mě nadchla Alegria v barvě Tannat, pestrá, ale přitom temně magická kombinace barev. A tak vznikl šáteček, upletený podle popisu Justiny  Lorkowske. Tento popis určitě mnozí znáte, pokud ne, je volně ke stažení na ravelry a to i v českém překladu. Na malý šáteček, který slouží spíše jako nákrčník vám bude stačit jedno klubíčko výše zmíněné příze Alegria. Pokud budete chtít šátek větší, prostě pleťte dál a opakujte vzor až do velikosti se kterou budete spokojeni. Kromě melírů  můžete použít třeba pruhující nebo jednobarevné materiály o podobném návinu. Z naší nabídky například příze řady Zauberball, Silk Blend Fino, Merino 400 Lace, Pitturu nebo Amitolu od Louisa Harding , Silky Lace a nebo novinku Stella od Katia.

alegria koláž

Alegria ( Manos del Uruguay – odstín Tannat )

 

Další a tentokrát velký šátek, nosím v hlavě asi 3 roky. Od doby, kdy jsem zahlédla podobný na kolínském veletrhu Handarbeit un Hobby.

I v dalších letech se zubatá varianta šátků a šál vyskytla na veletrhu několikrát, letos mi ji připomněla šála od firmy Lang a tak jsem se do toho svého šátku, který jsem nosila několik let v hlavě, konečně pustila.

Tyto „zubaté šátky“, jak jsem si je pro sebe nazvala, můžete také najít na ravelry ve spoustě variant, tady například jeden s drobnými zoubky.

Princip pletení  mého šátku není těžký. Začnete na 3 očka a jednu ze stran pletete bez přidávání, druhou postupně rozšiřujete o 1 čko v každé 2. řadě. Po určitých úsecích přidáte oček více najednou, na mém šátku jsem pletla zuby velké a přidávala vždy zhruba po 10 cm 7 ok. Takto se postupně  propletete až ke kýžené velikosti šátku. Šátek můžete plést jen hladce, to je pěkné pokud budete plést menší zoubky a tvořit je hustěji. U větších zubů, můžete například v úsecích střídat barvy a nebo dělat pruhy a nebo také různé varianty vzorů. Já na svém šátku střídala hladce pletené úseky s krajkovým vzorem. Spotřeba na můj velký šátek byla 2,5 klubíčka příze 6 karat od firmy Schoppel Wolle.

V této chvíli ji v nabídce nemáme, ale určitě během podzimní sezóny znovu naskladníme, je to krásné jemné merino s příměsí hedvábí, v jemných nebo pestřejších melírech.

zubatý koláž

6 karat od firmy Schoppel Wolle

 

Osobně miluji jako materiál i mohér nebo jemnou alpaku. A jak jsem se již zmínila, baví mě nosit plédy nebo chcete-li štoly. Tady například jedna z dvojitého mohéru. Popis na ni najdete již brzy na našem shopu v části popisy.

pléd žlutý

Na tento pléd můžete použít třeba mohérovou přízi od firmy Lang , Mohair Luxe.Pléd na obrázku je pletený z dvojité příze a spotřeba byla 6 klubíček. Pokud nechcete plést dvojitě, lze použít například Alpacu Superlight nebo Mohair Trend.

Krásně bude pléd vypadat i z tenkého merina,  Merino 400 Lace.

 

Jednu dobu jsem hodně využívala tento popis na menší šátky. Jeden takový  můj šátek se objevil i v knize paní Jaroslavy Dovcové. Šátky byly pletené z příze Laceball nebo Laceball 100 a na měnší stačilo 1 klubíčko.

jarní1

Laceball – Schoppel Wolle

 

Ráda při pletení obecně využívám i různé kombinace materiálů, třeba tento šátek je kombinací  extra silné příze a jemného mohéru. Plete se velmi jednoduše, pouze hladce, od špičky a přidáváte současně  po obou stranách, v každé 2. řadě jedno očko a pletete a pletete…..až jste s velikostí spokojení :-). „Fígl“ spočívá právě ve střídání těchto dvou odlišně silných materiálů po 2 řadách. Celý šátek je lemovaný kožešinkovou přízí, je to taková zimní varianta, ale lem není nutný.

modr zimní

 

Když nechcete plést složitý vzor, využijte jednoduše efekt příze. Šátek začněte na 3 očka, pleťte stále hladce,  na jedné straně rozšiřujte v každé druhé řadě přidáním jednoho očka a druhou stranu pleťte stále rovně. Šátek pletete od cípu a výsledný vzor příze se vám tak krásně rozloží při nošení do šikmých pruhů. Není to nic složitého, zvládne to i pletařka začátečnice a pokud dobře zvolíte přízi, jsou takto pletené šátky efektní a moc hezké.

Ze zkušenosti je ideální návin někde mezi 350-cca 500 m/100 g podle toho jak silný šátek chcete mít.

šikmý šátek

Pokud vás šátky baví a složité vzory jsou pro vás výzva, třeba na ravelry najdete stovky návodů.

Zajímavé nápady lze najít také na stránkách Katii, která ke svým kreativním přízím vydává vždy návody. Mnoho z nich je k dispozici zdarma a nejedna naše  zákaznice se s těmito návody setkala v jejich tištěné variantě a to v podobě bonusových dárečků, které přidáváme  k objednávkám :-).

Háčkovaný šátek Katia

Letní pareo / šálka nebo pléd

Pletený šátek

 

 

Ať už s pletením nebo bez něj, přeji vám krásné letní dny. Užijte si je, odpočívejte, relaxujte…….

 

 

 

 

 

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Jak hezky letně relaxovat 🙂

15 komentářů u „Jak hezky letně relaxovat :-)

 • 26.6.2017 (7:55)
  Trvalý odkaz

  Milá paní Linerová,
  děkuji za další zajímavý příspěvek do pletařské kavárny, kterou ráda pročítám. Dnes mi hodně „padl do noty“, protože šátek Close to you z Alegria Tannat mám připravený právě na dovolenou. Nebyla jsem si jistá, zda mi jedno klubko bude stačit – teď už to vím, šáteček bude krásný. Děkuji také za testování přízí, asi i to je důvod, že všechna klubíčka ve Vaší nabídce jsou nádherná. Přeji i Vám krásné léto s pletením.

  Reagovat
  • 26.6.2017 (11:47)
   Trvalý odkaz

   Paní Jitko,
   moc děkuji za příspěvek. 1 klubíčko Alegria na šáteček opravdu stačí, je tak akorát velký na otočení kolem krku. Vyšlo mi i více těch okrajových „cípečků“ než je v popisu.
   Otestovat si materiály je podle mého názoru důležité, nerada bych nabízela něco čím si nejsem sama jistá. Někdy je to i tak, že materiál může být krásný, ale české zákaznice prostě neosloví, proto určitá selekce.

   Reagovat
 • 26.6.2017 (9:50)
  Trvalý odkaz

  Dobrý de, chci také moc poděkovat za skvělý a v současné době pro mě i aktuální příspěvek v podobě šátků a plédů. Musím říct, že si pletení beru vždy a všude sebou, tím spíš i na dovolenou. Vím, že jste mi říkala, že pletete i v autě při delších cestách. Zkusila jsem to loni při cestě do Chorvatska, bylo to super, i když manžel se dost divil. Musím souhlasit s tím, že je to úžasný relax, naprosto to uklidňuje i pokud máte nějaké psychické problémy a krásně se u toho sní. Co se týče pletení šátků, líbí se mi barevné přechody i střídám různé vzory, není to jednotvárné. Vaše výtvory jsou krásné určitě vyzkouším. Nenapadlo mě, že z Alegrie bude tak krásný šátek. Přemýšlím co tajně přibalím sebou na dovolenou na kterou se koncem týdne chystáme. Krásné léto a mnoho zážitků a snění s klubíčky.

  Reagovat
  • 26.6.2017 (11:51)
   Trvalý odkaz

   Hezký den,

   ano, občas v autě pletu,pokud nemusím řídit. Ideální jsou německé dálnice, jsou krásně rovné a jsou tam zároveň pěkně dlouhé zácpy takže na pletení času až až……:-D.
   Máte pravdu, že s pletením se krásně relaxuje, já to mám na dovolené ale tak, že jakmile si sebou vezmu ještě knihu, pletení často jde do pozadí 🙂 a čtu a čtu…..Je to asi tím, že pletení je vlastně moje práce a mysl a tělo si žádá občasný odpočinek a změnu tématu..Přesto si na dovolenou vozím klubíčka a nedá mi to se tomu trochu nevěnovat.

   Reagovat
 • 26.6.2017 (13:58)
  Trvalý odkaz

  Dlouho jsem váhala, ale po přečtení tohoto článku mám jasno! Na dovolenou beru odkládané pletení šátku „Close to you“. Nejpozději zítra smotat přízi a hurá do světa.
  Sice nevím, zda s dětmi budu mít na relax u pletení čas, ale bez pletení či háčkování nikam nejezdím 😉

  Reagovat
 • 26.6.2017 (19:42)
  Trvalý odkaz

  Krásný letní podvečer,
  šátky a plédy jsou i pro mě čím dál zajímavější. Asi před třemi lety, kdy jsem doopravdy začala plést, jsem poprvé narazila na Ravelry a byla jsem dost překvapená z té spousty šátků a podobných doplňků. Z dřívějška jsem znala spíš pletené svetry a pak jsem o pletení tak 15 let nevěděla. Zpočátku mi přišla ta „mánie“ pletených šátků nepochopitelná, teď už jsem sama „závislá“ a šátky jsou pro mě skvělá věc. Relax je pro mě jak vymýšlení vhodné kombinace šátku a příze tak samotné pletení. Nejradši mám krásnou přízi, zajímavé barvy a jednodušší vzory (aby se to pletlo samo) a efektní výsledek. Krajkový šátek jsem pletla jen 1 a zatím se na další nechystám, nemusím ani složité vzory z vícebarevných přízí.
  Jako dárky pro dámy se mi šátky také hodí takže potěšení dvojnásobné.
  Přeju všem pohodové léto a mnoho krásných upletených šátků.
  Anna

  Reagovat
  • 27.6.2017 (9:33)
   Trvalý odkaz

   Hezký den,

   děkuji za Váš komentář a další názor na pletení šátků .
   Budu reagovat zejména na ravelry, znám ho přes 10 let, používám ho úplně nejvíc pokud hledám hodnocení materiálů a nebo to jak nějaká příze vzoruje. Pletařsky mě osobně až tak neoslovilo, i když nápadů a námětů a to zejména na doplňky je tam celá řada, to je pravda. Ale já mám osobně ráda pletení spíše oděvní a trochu jinak pojaté než je tam. Navíc velmi nerada pletu podle anglických popisů, které jsou opisné a „nařizují“ třeba umístění značek. To mě doslova ničí :-).I když na ravelry samozřejmě nejsou jen anglické popisy.Pokud pletu podle popisu, mám raději ty schematické.

   Reagovat
 • 8.7.2017 (21:51)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, jakým způsobem přidáváte u pruhovaných šátků? A jak pletete okrajová oka? Děkuji.

  Reagovat
  • 8.7.2017 (22:48)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,
   pokud máte na mysli ten jednoduchý ze samovzorující příze tak je pletený celý hladce, včetně krajových ok. Přidávání jak je popsáno v textu, můžete buď na konci a nebo na začátku každé druhé řady ( co Vám půjde lépe, aby oko nebylo povolené) rozplést poslední nebo první oko.

   Reagovat
   • 23.7.2017 (12:57)
    Trvalý odkaz

    Ano, to je přesně ono, děkuji. Už se dostávám k závěru. Podle fotky to vypadá, že Váš šátek má tvar rovnoramenného trojúhelníku, tak předpokládám, že poslední řada je uzavřena hodně volně. Je to tak? Děkuji.

    Reagovat
     • 10.9.2017 (18:45)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      šátek je hotov. Jen má trošku zvlněné okraje, tak se chci zeptat, jestli ho nějak vypínáte a jak u toho postupujete. Děkuji.

     • 10.9.2017 (19:10)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      nevím přesně jaký z šáteků jste pletla, zvlněné okraje může způsobovat i technika pletení krajových ok.Ale hotový šátek můžete samozřejmě buď vypnout, na podložku buď pomocí vypínacích špendlíků nebo drátů a nebo, v případě jednoduchého šátku stačí i lehce napařit a přežehlit. Je to možná „barbarské“:-), ale mě osobně se to velmi osvědčilo.

 • 18.7.2017 (21:55)
  Trvalý odkaz

  Léto, budiž pochváleno!Jehlice , háček neodkládám ani na dovolené, naopak ,moc si jich užívám. Jen v tu dobu dávám přednost jednoduchému pletení,nebo háčkování, u kterého nemusím sledovat vzor, nebo trvale počítat oka, prostě taková monotónní činnost, která ale úúúžasně vyčistí mozek.Přeji pohodové léto všem pletařinkám.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *