V dnešním článku bych se chtěla věnovat především  trochu širšímu představení novinek firmy Lang yarns. Ovšem toto téma doslova vybízí k zamyšlení o výběru a nabídce materiálů obecně a tak začněme trochu ze široka.

Firma Lang tradičně představuje vysokou kvalitu nabízených materiálů a pokud píši vysokou, myslím to v tomto případě opravdu doslova. Občas si pročítám různé internetové diskuze a prodejní stránky  a  někdy se nestačím divit co vše  je označeno slovy  „luxusní“a „přírodní materiál“. Každý z nás má na kvalitu jiné požadavky, ať už se to týká bydlení, dovolené, stravy nebo oblékání. Často se řídíme při výběru i stavem své vlastní peněženky a nebo prostě tím, že nám to tak vyhovuje. To je samozřejmě pochopitelné, není na tom nic zarážejícího nebo špatného.  Co osobně nechápu je  mystifikace zákazníka u různých přízí nižších kategorií a jejich označovaná za „luxusní“ nebo „kvalitní přírodní materiál“. Slovo luxus pro mně má význam opravdu něčeho krásného, kvalitního a ojedinělého. Dnes je nabízen často „luxus“ u přízí v cenové relaci mezi 30 a 80 korunami za klubíčko………..Tuhle informaci nechápu a upřímně nechápu ani zákazníka, který podlehne  takovému klamu a za 40 korun si nakoupí „luxusní“ hedvábí. Samozřejmě za tím stojí snaha prodat, možná snaha prodat za každou cenu, konkurence je velká, ale proč se takto k zákazníků chovat? Navíc pokud si prodejce vybere určitý sortiment a kvalitu, je to jeho volba a nevidím na tom nic špatného. Takový obchod může naprosto skvěle prosperovat pokud si najde svou kategorii zákazníků a postavit svůj  obchodní plán právě  na takové nabídce. Všichni máme své oblíbené obchody, kde se nám dobře nakupuje, oblíbené zboží. A i příze nižších kategorií mají své zákazníky a není jich rozhodně málo ….Často se nejedná ani o špatné materiály, samozřejmě z pohledu dané kategorie. Ale slovo „luxus“ prostě do téhle kategorie nepatří a slovní spojení “ luxusní akrylové příze“ opravdu na pravdě založené není.

Je třeba si uvědomit, že zákazník nekupuje jen značku. Výroba stojí na vstupních surovinách a jejich zpracování. To se zpravidla projeví ve výsledku. Zatímco renomovaný výrobce nakoupí prvotřídní surovinu, výrobci nižší třídy nakoupí surovinu odpovídající výsledné ceně. Potom ovšem „model“ z takového materiálu, i když ho upletete posledního módního časopisu věhlasné značky, prostě nebude z příze nižší kategorie vypadat jako na obrázku….Ovšem musím napsat, že i z takové příze lze vytvořit něco zajímavého, ale výrobek se musí v tomto případě přizpůsobit nižší kvalitě. Další rozčarování u nepříliš kvalitních materiálů může přijít po vyprání výrobku, kdy se příze vytáhne, bude žmolkovatět.

Prodejem přízí se zabývám téměř 10 let, což už je poměrně dlouhá doba na to, abych dokázala poznat co mám v ruce za materiál. Měla jsem možnost nejednou porovnat příze různých výrobců například přímo na veletrhu v Kolíně nad Rýnem. Mimochodem úžasné srovnání, protože právě tam si člověk uvědomí mnohdy propastné rozdíly v kvalitě. A věřte, že rozdíl je často u materiálů stejného složení opravdu značný. Rozhodě nelze jednoznačně říct, že třeba vlna kouše…..Vlna má mnoho materiálových podob a variant. Ano, znám kousavé vlny, ale také znám ta nejjemnější merina. Velmi nerada nabízím něco za čím si nestojím a nevyzkouším. Pokud se mi materiál z nějakého důvodu nelíbí, v naší nabídce se neobjeví. Často mě během roku oslovují zákaznice, které mají zájem o nákup nějaké příze, kterou nemáme v nabídce. V tomto směru jsem poměrně neoblomná :-). Nezařazuji příze do nabídky pomocí náhodného losu, ale opravdu svědomitě vybírám a mám své důvody pro i proti. Stejně tak pravidelně selektuji materiály, které mají svůj zenit zájmu za sebou a nebo nevzbudily u našich zákaznic přílišný zájem. I já se mýlím a věřte, že se mi to stává v každé sezóně :-). Příze, která mně připadá naprosto úžasná, prostě zrovna u zákaznic nevyhraje. Takový je svět obchodu, má svoje pravidla, ale někdy se chová i jinak a záhadně :-).

V letošní sezóně jsem se rozhodla například u firmy Katia zařadit i několik akrylových materiálů ze základní nabídkové  řady. Nejsou to materiály, na které se nabídka našeho obchodu běžně  zaměřuje a ani v budoucnu to nechceme měnit. Ale důvod byl prostý, zdály se mi zajímavé a v této materiálové třídě povedené.

U firmy Lang selektuji zpravidla z jiného důvodu a to je vysoká cena a nebo nevhodnost určité příze pro náš trh. Místní trh je specifický například v tom, že se moc neprodávají příliš silné zimní příze s malým návinem. Je to tak od začátku co se prodejem zabývám. Důvod je pochopitelný, zima u nás bývá, v porovnáním třeba s Alpami, celkem mírná a proto jsou žádanější materiály se středním a vyšším návinem.

Letos jsem selektovala u Langa celkem třikrát. Materiál Bruna, již zmíněný malý návin  a přiznám se, že mě tady moc neoslovila ani barevnost . Mimochodem požadavky barevnosti jsou u našich zákaznic také často jiné než například v Německu.  Vyřadila jsem úžasné a  dokonalé duhové klubíčko Puno, které mě na veletrhu, barevností i materiálem, nesmírně nadchlo. Bohužel komplikovaná a dokonalá výroba se tady projevila na ceně. Prodejní cena této příze byla stanovena na 49,90 EUR…..To je na náš trh myslím cena poměrně vysoká. Zejména z toho důvodu, že tak zvanými „duhovými klubíčky“ je trh doslova zaplaven. A poslední selekce se týkala nádherného tweedu Loft, vyráběného tradiční technologií ve Švýcarsku, na původních starých strojích firmy Lang. Díky této technologii opět vyšší cena a navíc tradiční tweed má většinou hrubší strukturou, což zpravidla pokožka českých zákaznic ráda nemá :-). U nás jsou žádanější tweedy jiného typu, kterých Lang, ale i další výrobci dokáží nabídnout mnoho variant. Takže i u tweedů bude z čeho vybírat.

U každého materiálu na našem shopu je zvykem najít slovní popis, kde se snažíme často i doporučit na co materiál použít. Přesto mnoho zákaznic „tápe“. Pletení není jen o tom vzít klubíčko, jakékoliv….. a uplést  cokoliv…..třeba čepici a následně  se dívat jak se nepovedla. Pletení je také o přemýšlení jaký materiál na co zvolím. Je nesmírně jednoduché říct, že příze je „nic moc“, daleko složitější je si přiznat, že jsem nevolil dobře. Například z pružné příze nebudete mít nikdy ležérní model,  z nepružného mohérku s hedvábím neupletete obepínající svetřík tak říkajíc na tělo. Vzorování, které vypadá dobře na ponču nebude třeba právě na čepici to pravé. Často se snažím své zákaznice navádět na to, aby takto uvažovaly…..Pokud nemáte dobrou představivost, jsou tady katalogy, které ke svým kolekcím vydávají každou sezónu výrobci. Tady je možné si dobře „napozorovat“ přízi, na co je použita, jak vypadá vzor v ploše. A pokud nemáte prostě fantazii a nechcete experimentovat, je naprosto ideální vybrat si model, koupit si originální materiál a výrobek uplést. Jistě, dá se „nahrazovat“. Ovšem přiznejme si, že tato „náhrada“ už se nejednou vymstila každé z nás :-). I nahrazovat se musí umět a cesta k tomuto umu je někdy dlouhá a provázená neúspěchy…..

 

Pojďme ale k jednotlivým novinkám firmy Lang, které se objevily v naší nabídce.

Mě osobně naprosto uchvátilo Ario. Miluji materiál, který má lehkost, vzdušnost, je sám o sobě krásný a zajímavý a stačí ho podtrhnout úplně hladkou pleteninou. Tady výrobce navíc slibuje i úžasně nízkou spotřebu, takže výsledná cena modelu není tak vysoká, jak by se při pohledu na cenu klubíčka mohlo zdát. Tato příze bude krásná na ponča, kabátky a kabáty všeho druhu. Pokud si budete chtít na zimu uplést třeba nadýchaný nákrčník, neuděláte tady rozhodně ve výběru chybu.

vzorky1

 

Další zajímavý materiál je Björk, příze vyráběná technologicky opět velmi zajímavě, spojením dvou nití k sobě. Tímto pevným spojem je jednak vytvořeno stejnoměrné napětí obou nití, což je snadnější pro pletení  a také pro výsledný  a zajímavý melírovaný efekt. Materiál není tentokrát lehký a vzdušný, je naopak pevný, krásně pruží a fantasticky vypadá ve velké ploše, ale i třeba na šále nebo čapce.

vzorky 2

Obdobný efekt má další novinka, Dipinto. Krásný pruhující melír v příjemné kvalitě, který bude opět zajímavý v ploše i na malých doplňcích jako jsou například rukavičky, čapky….. Na zimní teplé doplňky nebo na kabáty a ponča bude nádherný Finn,   barevně zajímavý materiál, který vypadá trochu jako buklé, ale klame vzhledem :-). Je měkký a příjemný a krásně probarvený. Milovníci tweedu si přijdou na své u příze Italian Tweed. Lze ji určitě doporučit i na úplety pro pány, i když světlá pastelová barevnost mluví více ve prospěch dam. Cashsoft Baby a Cashmere Cotton, to jsou pro mě materiály v pravém slova smyslu luxusní. V případě Cassoft Baby je  materiál kombinaví recyklovaného kašmíru a kvalitního merina. Na první pohled si rozhodně nezadá s klasickým kašmírem, je jemný a velmi příjemný. Cashmre Cottone je díky podílu bavlny, odlehčený, nebude tolik hřejivý jako klasický kašmír.  Ani díky podílu bavlny,  neztrácí nic na výsledné kvalitě. Tato kombinace se příjemně projeví v ceně, která je výrazně nižší než u kvalitních čistých kašmírů. Dále tady máme dvě klasické příze, Fifty  a Stockholm. Každá jiná složením. Fifty je opět odlehčená bavlnou, tato kombinace vybízí k naprosto celoročnímu použití. Stockholm je směsovým, kvalitním materiálem s velmi přijatelnou cenou. Má jemný chloupeček, ale je vyráběn technologií, která zamezuje oděr vlákna a plstnatění.

vzorky3

Další novinkou je  Passione. Nabízí se podobnost a porovnání s Alpacou Superlight. V případě Passione se jedná, díky složení, o nepatrně pružnější materiál, který bude lépe držet výsledný tvar úpletu a navíc jeho vlákno je  trochu „kudrnatější“. Určitě ho lze doporučit i na svetříky, ale i hřejivé plédy a šátky….

vzorky 7

Zajímavou novinkou je i Velluto. Mně osobně se moc líbí žinylkové úplety pro jejich splývavost, která určitým modelům sluší. Problémem u žinylky může být někdy moc velká objemnost pleteniny. A  také je zde často problém s vydrolováním vlákna. Tomuto je u Velluta zamezeno, protože Velluto se sice jako žinylka tváří, ale ve skutečnosti je to věrná a dokonalá napodobenina :-). Já už mám vyhlédnutou barvu na lehké pončo…..K tomuhle záměru mi přijde prostě dokonalé.

vzorky 6

Poslední vybranou novinkou je Mila color, která jen doplní loňskou jednobarevnou řadu této příze, ta se u zákaznic stala v loňské sezóně  velmi oblíbenou.

Možná vás napadne otázka co znamená pojem kvalitní příze pro mě a jak si přízi na své pletení vybírám já ? Osobně mě musí příze něčím oslovit a splňovat všechny předpoklady, které má dobrý materiál mít. Použití kvalitní suroviny je základ, dále  krásné a zajímavé zpracování, v neposlední řadě barevnost, která mě zaujme.  Někdy mě osloví příze samotná a láká mě zpracovat ji na jednoduchý model. Jindy mi učaruje barva nebo zajímavý efekt, která materiál umí vytvořit. Dost často držím klubíčko v ruce a představuji si konkrétní model, často i v určité barevnosti. Mimochodem napadlo vás někdy jak moc může barva výsledný model ovlivnit? Materiál pro mě musí zachovat svůj tvar i stálost i po nošení a praní. Uplést model je často velmi pracné a časově náročné a tak chci svůj čas vynaložit tak, abych výsledku nelitovala. Opravdu pečlivě promýšlím výsledný výrobek a tomu výběru podřídím i vlastnosti materiálu.

 

Podle čeho se při výběru materiálů řídíte vy? Co by příze měla pro vás při výběru splňovat?  Jaká jsou vaše kritéria  výběru modelu a příze na něj? Nahrazujete rádi originální materiál něčím jiným a jakou s tím máte zkušenost?

Těším se na vaše názory  i na další virtuální setkávání a diskuzích o klubíčkách :-).

Uložit

Uložit

Uložit

Lang, jeho novinky ….a povídání o materiálech vůbec

14 komentářů u „Lang, jeho novinky ….a povídání o materiálech vůbec

 • 18.7.2017 (22:11)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer, paní Linerová, super článek, mluvíte mi z duše :-). Taky mám za sebou dobu, kdy jsem kupovala levné „luxusní“ příze, taky jsem se nechala zlákat popisem u klubíčka a to je přece výhodné koupit luxusní klubko hedvábí za padesát korun …. byla to ztráta času vyrábět z takových přízí modely, ale tím jsme si musely projít asi všechny. Dnes už vím přesně, co chci a taky už nekupuju klubka jen proto, že se mi líbí, musím mít v hlavě hned alespoň představu-nejlépe konkrétní :-)- co z příze bude. Miluju přírodní materiály a ty u Langa najdu vždycky a po celé roky. Lang je prostě sázka na jistotu a jsem ráda, že tuto značku nabízíte prakticky v celé šíři. Mějte se hezky, přeji krásné léto a těším se na další novinky!

 • 18.7.2017 (22:49)
  Trvalý odkaz

  Přeji pěkný večer p. Linerová.Skvěle,skvěle a ještě jednou skvěle.Naprosto s Vámi souhlasím a domnívám se, že se slovem luxus by neškodilo občas šetřit a vrátit mu tak jeho pravý význam.Novinky od Langa jsou opět nádherné.Veliké díky za inspiraci .Krásné léto přeji.

 • 19.7.2017 (8:51)
  Trvalý odkaz

  Hezký den paní Dagmar,

  obdobím hledání vhodných materiálů jsme myslím jako pletařsky prošly všechny. Já navíc to svoje prožila v době dávno minulé, kdy v obchodech ani pořádná klubíčka nebyla a tak kreativita hrála prim. Tehdy jsem barvila párané vlny a příze, navlékala na ně korálky, flitry, zaplétala krajku, saténové proužky….. ale tak nějak to zapadalo celkově do módy té doby. přelom 80. a 90 let byl objemný, netvarovalo se, nikdo si nedělal starost se záševky, všude se dávaly ramenní vycpávky, abyste vypadala ještě objemněji :-). Ale také musím napsat, že mi svetry z té doby dlouho nevydržely, vytahovaly se, byly rychle „oprané“. Bylo to samozřejmě tím materiálem a to bohužel přetrvalo. Dnes je výběr i v té nižší třídě velký. Ale jak píšete, je dobré mít představu, tu promyslet a realizovat a výsledkem je potom opravdu pěkný kousek. Navíc díky kvalitnímu materiálu nositelný řadu let.
  I Vám přeji krásné léto !

 • 19.7.2017 (8:53)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  moc děkuji za příspěvek ! Lang nikdy nezklame:-), má svůj styl, nadčasovost a kvalita je tady znát na první pohled. Proto je také myslím u našich zákaznic tolik oblíbený,

 • 19.7.2017 (11:42)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den paní Linerová,Vaše zamyšlení nad přízemi jsem přečetla jedním dechemI já si prošla obdobím kdy v obchodech moc příź nebylo,pletla jsem ze všeho co bylo k mání nebo co mi dovezli známí z ciziny-a to pro mě byl vždy svátekRáda jsem nosila to co v obchodech nebylo,pletla jsem na dceru i kamarádky-prostě pletení bylo pro mě drogou.Potom přišla doba,kdy jsme mohli koupit cokoli a kdekoli ve světě,tak mě pletení nějak opustilo..Ale přišly zdravotní problémy,konec závodnímu sportování a najednou jsem byla tak nějak nepotřebná..a v tu dobu jsem úplně náhodou objevila Váš shop a při pohledu na ta nádherná klubíčka mě znovu popadla ta touha vytvářet něco hezkého prostě něco jiného“luxusního“.Od té doby jsem maniak-jak říká moje mladší dcera-kupuji příze prakticky neustále jakmile máte novinky.Miluji přírodní materiály,při výběru dám hodně na Váš popis příze,protože si ji nemůžu „osahat“důležitá je pro mne i barevnost,přiznám se ,že když si vyberu model z katalogu,tak pletu z příze,která je tam daná -neexperimentuji v tomto už-nevyplatilo se mi to několikrát- výsledek byl jiný prostě experimentuji jen při vlastní tvorbě -a to mě baví-plést podle vlastních nápadů -i když taky někdy párám někdy i ani nepářu a vyhodím-ale to naštěstí je málokdy
  Miluji příze od Lang jsou opravdu kvalitní měla jsem ráda u Schulanu a poslední dobou mě dost baví Noro a příze Alegria ta je vůbec moje favoritka
  Prostě díky Vám mám opět chuť do života,mám pocit potřebnosti a to je pro mne velké vítězstvíPřeji Vám iať se Vám i nadále daří a ať nás stále zahrnujete luxusem Vašich přízí-hezké léto

 • 19.7.2017 (12:18)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, naprosto úžasný článek. Mám ráda firmu Lang a z přízí jsem již několikrát pletla. Někdy je to trochu alchymie vybrat přízi na daný model. Už se mi stalo několikrát, že když mi objednaná příze přišla, a mohla jsem ji ošáhnout, tak jsem zvolila v pletení něco jiného než jsem původně zamýšlela. V tomto máte trochu výhodu. Mám vytipované příze, které bych si chtěla objednat a pomohl mi teď trochu i obrazový náhled vzorníků, který jste v článku uvedla. Otázka luxusu v oblasti pletené mody je opravdu u každého jiná. Setkala jsem se s názorem některých známých na pletené svetry, že je to drahé, vždyť oni přeci koupí hotový svetr za cca 300,- až 500,-Kč (kašmírový možná v sekáči) Pro mě je luxus právě to, že mohu držet v ruce kvalitní krásnou přízi u které znám složení, vím od jakého je výrobce a z které si vyrobím sama co chci, podle svých představ. Pak mám krásný model z luxusního materiálu. Podle čeho vybírám příze? Těžko říct, někdy rozhodne barva nebo síla materiálu, jindy složení mnohdy i cena. Vyhlédnu si třeba model a podle toho hledám vhodnou přízi. Jindy je tomu naopak, zakoupím přízi a teprve potom když ji vidím před sebou vymýšlím co z toho. U Langa se mi líbí to že má celkem jednoduché modely, ale právě dobře zvolený materiál tomu dá ten punc luxusu. Inspiruji se hodně v časopisech, ale převážně si ten daný model upravuji podle sebe. Děkuji Vám za takto užitečné rady a příspěvky, aspoň mě hodně pomůžou kolikrát ve výběru příze.

 • 19.7.2017 (13:56)
  Trvalý odkaz

  Hezký den,
  už jsem jednou tady napsala, že nepovedené věci jsou úplně normální. Mám to stejně, můj manžel tomu říká „období popelnicových modelů“ :-). To už ani nepářu, ale vyhazuji :-)…..
  Jinak mě moc těší, že Vás pletení baví a tak nabíjí chutí do života, to je dobře.
  A s barvami je to těžké, někdo tu představivost prostě má, jiný malou a nebo vůbec. Navíc každý vnímáme barvy a jejich odstíny jinak. Takže pokud se Vám líbí model v barvě jaké je, není nic lepšího než ji zvolit.

 • 19.7.2017 (14:31)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  děkuji za příspěvek. Ano, Lang má v podstatě jednoduché modely, osobně mám ráda tu nadčasovost.Co se kvality týče tak tady je to , jak se říká „sázka na jistotu“ 🙂 Někdo má rád jiné modely, třeba eleganci v podání Louisa Harding nebo kreativitu Katii. V té různorodosti a nabídce materiálů je pletená móda úžasná.

 • 19.7.2017 (19:14)
  Trvalý odkaz

  Prosím vás kde je vyráběno Ario.Děkuji Kocourová

 • 21.7.2017 (11:36)
  Trvalý odkaz

  Děkuji za pěkný článek a prezentaci novinek. A uprimne raději si taky koupím kvalitní přízi a to i když někdy výrobek daruji někomu v rodině a nenosím jej sama mám z toho prostě radost 🙂 . U Vás nakupují velmi ráda a vzdy se tesim s čim novým nás mile překvapíte. Děkuji Martina

 • 23.7.2023 (5:59)
  Trvalý odkaz

  However, if only studies on sequenced AI therapy with randomization before endocrine therapy were considered, no improvement of DFS could be found buy cheap generic cialis online It is unlikely that the observed time dependent effect of ER on survival is a result of adjuvant treatment 18

Komentáře nejsou povoleny.